Uzupełnienia protetyczne dzielimy na dwie główne grupy - uzupełnienia stałe oraz ruchome. Uzupełnienia stałe to takie, które monotowane są na stałe za pomocą cementu bezpośrednio na opracowany ząb lub implant.
Do takich uzupełnień zaliczamy:
- korony
- mosty
- wkłady koronowo -- korzeniowe
oraz uzupełnienia ruchome, to takie, które są wyjmowane z ust, należą do nich:
- protezy akrylowe całkowite i częściowe
- szkieletowe
- nylonowe
- acetalowe
Korona zęba jest częścią, którą widzimy w ustach i to od niej zależy estetyka naszego uśmiechu.Jeżeli nasz ząb uległ zniszczeniu (czy to przez próchnicę czy inne czynniki jak np.złamanie), rozwiązaniem może być wykonanie korony. Korona taka jest zacementowana na stałe. Prócz odtworzenia uszkodzonego zęba, korona może poprawić jego kształt, wielkość lub kolor.
W ofercie wyróżniamy dwa rodzaje koron porcelanowych:
Korony porcelanowe na podbudowie metalowej
Wytrzymałość metalu i estetyczny wygląd porcelany sprawiają, że korony te są bardzo popularnymi uzupełnieniami we współczesnej protetyce. Ten typ uzupełnienia stałego charakteryzuje bardzo duża wytrzymałość. Podbudowa takiej korony wykonana jest z metalu, który jest całkowice bezpieczny dla organizmu. U osób uczolonych na metale nieszlachetne wykorzystuje się stopy złota.
Korony porcelanowe pełnoceramiczne na podbudowie z cyrkonu
Charakteryzują się najlepszą estetyką a dzięki tlenkowi cyrkonu wytrzymałością mechaniczną i trwałoscią dorównują koronom na podbudowie metalowej. Cyrkon z którego wykonana jest podbudowa nie ma własciwości uczulajacych. Cyrkon jest najbardziej estetycznym materiałem stosowanym w stomatologii.
Most protetyczny
jest uzupełnieniem protetycznym mającym na celu zaopatrzenie braków w łuku zębowym. Typowy most protetyczny składa się z koron protetycznych osadzonych na zębach filarowych (bądź implantach) połączonych z przęsłem zastępującym brakujący ząb.
Do wykonania mostu protetycznego konieczne jest oszlifowanie zębów filarowych, na których zostanie on osadzony (zacementowany). Most protetyczny może być wykonany analogicznie jak korony- na podbudowie metalowej licowany porcelaną lub pełnoceramiczny, bardziej estetyczny i wyglądem najbardziej zbliżony do naturalnych zębów.
Uzupełnienia ruchome:
Proteza całkowita -- akrylowa
Jest to proteza, która odbudowuje utracone zęby w przypadku całkowitego ich braku np. bezzębna żuchwa bądź szczęka. Wykonana jest z akrylu. Jej największą zaletą jest niska cena.
Proteza częściowa
Jest to proteza zdejmowana, która odtwarza funkcję żucia, prawidłową artykulację i wygląd w przypadku braku części zębów. Proteza zbudowana jest z łuków złożonych ze sztucznych zębów, przytwierdzonych do płyty protezy.
Proteza nylonowa
Jest to nowoczesne rozwiązanie protetyki stomatologicznej. Proteza taka wykonana jest ze specjalnego elastycznego tworzywa (w przeciwieństwie do protez nylonowych starej generacji), które zapewnia protezie odporność na złamanie i znacznie większy komfort użytkowania. Są cieńsze od protezy akrylowej, nie wywołują reakcji alergicznych, brak w nich metalowych klamer które czasem się łamią, są lekkie i elastyczne oraz, co ważne, mają mniejszy zasięg, czyli zajmują mniej miejsca w jamie ustnej.
Proteza szkieletowa
Protezę tą można wykonać tylko przy częściowych brakach zębowych. Zęby filarowe przy tego rodzaju protezie muszą być w dobrym stanie. Proteza szkieletowa zbudowana jest z metalu, co stanowi o jej solidności konstrukcyjnej, a zasięg jej płyty w górnym łuku zębowym jest ograniczony do minimum (co ma niebagatelne znaczenie dla pacjentów z silnym odruchem wymiotnym). Zęby osadzone są jednak w akrylu, który jest połączony z metalem. Przy lekkim uśmiechu widzimy więc tylko zęby i ewentualnie różowy akryl, który doskonale imituje dziąsło.
Proteza szkieletowa acetalowa
To alternatywa dla klasycznych protez szkieletowych wykonanych z metalu. Są wykonane z acetalu -- materiału termoplastycznego, odpornego na zginanie, dzięki temu są bardziej estetyczne i idealne dla osób z alergią na metale. Są to jedyne protezy ruchome w których możliwe jest wykonanie klamer w kolorze zęba (białym) lub dziąsła (różowym). Analogicznie jak klasyczne protezy szkieletowe mocowane są na klamrach i nie uciskają dziąseł pacjenta dzięki czemu ich użytkowanie jest dużo łatwiejsze i bardziej komfortowe.